На минулому тижні в Суворовській громаді протягом п’яти днів проводився семінар-тренінг в рамках проєкту «Німецько-український Агрополітичний діалог(АПД)»
На минулому тижні в Суворовській громаді протягом п’яти днів проводився семінар-тренінг в рамках проєкту «Німецько-український Агрополітичний діалог(АПД)», участь в якому активно приймає Суворовська громада, як одна з восьми пілотних громад України.
Нагадуємо, що бенефіціаром проєкту є Міністерство Аграрної політики та продовольства України і головна мета проєкту підтримувати Україну в питаннях розвитку сталого сільського господарства, ефективної переробної промисловості в аграрному секторі та підвищення міжнародної конкурентоспроможності відповідно до принципів ринкової регуляторної політики і з урахуванням потенціалу розвитку, який виникає в рамках Угоди про Асоціацію між ЄС та Україною. З цією метою Проєкт надає інформацію про німецький, а також міжнародний досвід з розробки рамкових аграрно-політичних умов, а також з організації відповідних агрополітичних установ.
Протягом двох років участі в проєкті громади мали можливість відвідувати інші громади, обмінюватися досвідом, вивчати особливості різних регіонів, специфіку роботи аграрного сектору, особливості кліматичних умов, вивчати досвід агропідприємств в громадах-партнерках, проводити навчання. Такій ж самий досвід та обмін відбувався і з громадами в Німеччині. Під час відвідувань громади дізнавались як розвивається фермерство в Німеччині, як розвивається сільській та зелений туризм, екологічне та сертифіковане виробництво, про проєкти які реалізовувались в громадах в рамках програми LEADER, про Державні цілі та завдання з розвитку аграрного та сільського розвитку Німеччини.
Під час навчань учасники проєкту отримували знання та здобували навики: як працювати з державними програмами підтримки аграріїв; як надавати радчі послуги населенню; що таке крафтове виробництво; що таке брендування та інвестиційний маркетинг громади; як залучати інвестиції в громаду; що таке фасілітація, модерація, медіація зустрічей і як їх проводити; про мистецтво презентації як їх створювати і проводити презентації; що таке сімейні фермерські господарства, як їх створювати у контексті перспектив для розвитку громад; про основи підприємництва, про форми партнерства та співпраці в аграрному секторі; про методологію розробки агроінвестиціїного паспорту; про стратегічній розвиток громади; навчальний курс з проєктного менеджменту і багато іншого.
За цей час за запитом та участю громад-учасниць фахівцями та залученими науковими установами було розроблено:
Директором «ДОРАДА», кандидатом економічних наук Роман Корінець «Посібник для фахівців з аграрного та сільського розвитку територіальних громад «Сільській розвиток»
Національним науковим центром «Інститут аграрної економіки» - «Методичні рекомендації з розробки агроекономічного паспорту громади»
Роман КОРІНЕЦЬ та Людмила ГОНЧАРЕНКО «Абетка фермерства для ветеранів»
Світлана ПАВЛЕНКО(фахівець АПД), Марія ЯРОШКО (керівник проєкту АПД) «Абетка фермерського господарства без набуття статусу юридичної особи»
Світлана ПАВЛЕНКО, Марія ЯРОШКО «Путівник з надання державної підтримки аграріїв та деяких суміжних видів діяльності у 2024 році»
В Суворовській громаді в рамках проєкту було розроблено Програму підтримки та розвитку тваринництва та сільськогосподарської продукції. Проведено заходи з товаровиробниками- вівчарями, опитування, ідентифікація тварин у кількості 2180 голів.
Розроблено Агроекономіческий паспорт громади, який був презентований перед Департаментом АПК Одеської обласної ради та розміщено на офіційному сайті громади.
Суворовська громада також була обрана як пілотна для розробки «Концепції управління та використання земельних ресурсів громади». В процесі розробки документу було проведено семінари за участю старост та аграріїв громади, проведені навчання, консультації, роботи в фокус групах, опитування серед населення. Заключено меморандуми про співпрацю з МГО «Прімавера» та Національною академією аграрних наук України(НААН). Робота над документом фінансувалась німецькою стороною і вартувала 1 млн 120 тис грн. Концепція була затвердження рішенням Суворовської селищної ради та розміщена на офіційному сайті громади.
Також в процесі розробки Концепції спеціалістами МГО «Прімавера» було розроблено Проєкт «Відновлення зрошувальної системи Суворовської громади», який наразі просувається серед потенційних донорів у пошуках інвестиції і буде доданий до Стратегії відновлення Одеської області. Разом з МГО «Прімавера», ОВК «Вода життя» Суворовська громада стала одним з ініціаторів створення «Національної водної ініціативи» головною метою якою є організація процесів розробки Водного бачення та Водної стратегії відбудови та розвитку водної галузі України на засадах водного врядування. До складу ініціативи увійшли провідні спеціалісти державних установ, університетів, наукових центрів, громадських організації у галузі водного господарства, природокористування, геології, біоресурсів та меліорації.
Також за рахунок фінансування з боку німецьких партнерів було облаштовано кабінет відділу ПМІЦТ меблями та технікою на суму 160 тис грн.
Наразі громади працюють над проведенням аналізу поточної редакції Стратегії розвитку громад з орієнтацією на Аграрний розвиток громад. Опрацьовуються пропозиції щодо внесення змін, проводиться опитування серед населення, учнів, агропідприємствах, бізнесу, ОМС з метою врахування їх думки і бачення в цьому питанні.
Саме в цьому напрямку протягом тижня навчались учасники проєкту в центрі громади с. Суворове.
На початку семінару гостей привітала заступник селищного голови Інна МУШИКОВА та вручила керівнику проєкту Марія ЯРОШКО Подяку від імені Суворовського селищного голови Олега БОСІКЕВИЧА зі словами:
«Неймовірній команді проекту Німецько-український Агрополітичний діалог (АПД) та керівнику проекту МАРІЯ ЯРОШКО!
Висловлюємо Вам щиру подяку за участь та співпрацю з розвитку сільських територій громад України, за професіоналізм і компетентність команди, за цікаві та актуальні теми заходів, за практичні кейси та експертні поради, за спільне прагнення до створення потужної аграрної галузі країни міжнародного рівня!
За ці роки у нас склалися міцні партнерські відносини, засновані на взаємному розумінні, довірі і повазі! Ми сподіваємося на їх подальше зміцнення і розвиток!
Бажаємо вам нових ідей, успішних проектів, здоров’я, миру та натхнення!»
Також в перший день громади привітав запрошений від Департаменту АПК Одеської ОДА Дмитро ДИМИТРОВ заступник директора департаменту-начальник управління з питань розвитку аграрного виробництва та переробної промисловості який розповів про взаємодію між органами виконавчої влади та ОМС, своє бачення щодо розвитку регіону, пріоритетні галузі виробництва з огляду на потенціал громад, кліматичні умови та природні ресурси.
Під час зустрічі з начальником відділу ПМІЦТ Суворовської селищної ради Ірина ПУКАЛОВА разом з партнерами проєкту Катя ДЕЛС та Аудріус ПАУРА було презентовано досвід громади з розроблення Концепції управління земельними ресурсами Суворовської громади.
Про наступні дні семінару та проведені заходи розповімо в наступній публікації.
Далі буде!