Катлабузька селищна рада / Katlabug settlement council
Одеська область, Ізмаїльський район / Odesa region, Izmail district

ТИ ЯК?

Фото без опису


Піклуймося про ментальне здоров’я разом на платформі «Ти як?» https://howareu.com/

 


Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?» – особлива. З одного боку, ми постійно вчимось у країн, де програми з ментального здоров’я працюють багато років. Та водночас прокладаємо на цій основі свій унікальний шлях. Бо наш виклик не схожий на жодні інші. Програма має захищати психіку наших людей під час страшної агресії проти України, лікувати свіжі рани.

 Сьогодні говорила про це, відкриваючи форум «Стійкість людини  стійкість системи» в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» за участю Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, заступниці керівника Офісу Президента України Ірини Верещук, представників регіонів, громад, експертів, міжнародних партнерів і, звісно, психологів.

Форум ментального здоров’я – це триденний майданчик для обміну досвідом і напрацювання подальших рішень на шляху розбудови системи та послуг із ментального здоров’я в Україні під час війни та відновлення.

Ще на минулому форумі чула від наших іноземних учасників та експертів: «Нам є чого повчитися в українців». Це висока оцінка. Справді, наші фахівці допомагають, перебуваючи в таких самих екстремальних умовах, що і їхні пацієнти. Вже маємо такі результати:

 Понад 375 тисяч українців цьогоріч були охоплені підтримкою з ментального здоров’я на «первинці» – у свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. Це втричі більше, ніж торік.

 Понад 108 тисяч фахівців пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP.

 209 тисяч педагогів закінчили навчання, щоб допомагати школярам у різних станах.

 185 центрів життєстійкості працюють у різних регіонах України.

 89 % особового складу МВС пройшло навчання з першої психологічної допомоги.

 Майже 19 тисяч тренінгів із самодопомоги, взаємодії з людьми з бойовим досвідом тощо проведено в регіонах.

На світовому рівні на 77-й сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я ухвалено резолюцію щодо ментального здоров’я, яку ініціювали Україна й Нідерланди за підтримки та співавторства 27 держав – членів ВООЗ.

Так, досвід українців через російський напад сьогодні описують терміном «травматичний». На жаль, ми не можемо вилікувати всі рани. Але можемо дати кожному, кому боляче, відчуття підтримки, розуміння та небайдужості.

 Не лише професійні психологи чи лікарі: усі ми разом, усе суспільство, – це і є програма ментального здоров’я. Підтримуючи одне одного, підтримуємо всю країну. Бо стійкість одного – це стійкість мільйонів.

Форум організовано Всесвітньою організацією охорони здоров’я, що надає експертну підтримку «Ти як?», та Координаційним центром з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України, що здійснює її супровід та впровадження.

Фото без опису

 


Всі ми іноді боїмось, і це нормально. Страх – одна з базових емоцій, що мобілізує сили, коли людина стикається з небезпекою. Але водночас важливо навчитися долати такі ситуації, якщо вони ускладнюють повсякденне життя. На платформі «Ти як?» Всеукраїнської програми ментального здоров’я є ґрунтовний матеріал із вправами та порадами, які допоможуть впоратися зі страхом. (https://howareu.com/materials/yak-podolaty-strakh)

 Це нормально, що далеко не на кожну ситуацію, яка викликає страх, людина здатна вплинути. До того ж утома чи сильний стрес можуть повернути негативні емоції, які ви начебто вже опанували. Так буває, і не треба засмучуватись. У такі миті важливо нагадати собі, що ви подолали цей страх і зможете зробити це ще раз.

Свій варіант боротьби зі страхом може знайтися не одразу. Треба практикувати різні вправи та за потреби звертатися до фахівців із ментального здоров’я. Вони обов’язково підтримають і допоможуть підібрати ефективні техніки. Докладніше – у матеріалі. (https://howareu.com/materials/yak-podolaty-strakh)

Фото без опису


Спитати в реєстратурі, коли приймає психолог? Ніби звичайна річ, але для багатьох, особливо в маленьких громадах, перепона для психологічної допомоги. Бо «Що, як сусіди почують? Що подумають? Незручно». 
Десятиліття стигматизації проблем, пов’язаних із ментальним здоров’ям, коли діяв принцип «Справляйся сам або мовчи», даються взнаки. Але нині, коли вся країна живе в стресі й тривозі, мусимо нарешті позбутися стереотипів, які псують і так непросте життя.
 Як свідчить дослідження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», за роки оборони проти повномасштабного російського вторгнення частота запитів на психологічну підтримку зросла в Україні із 41 % до 71 %.
Як зробити цю допомогу максимально зручною та комфортною, обговорили на робочій зустрічі з регіональними командами, які впроваджують Всеукраїнську програму ментального здоров’я.
Останні пів року консультанти налагоджували у своїх громадах маршрути ментального здоров’я, щоб місцеві мешканці могли швидко знайти необхідну підтримку. Зіткнулися з багатьма викликами (один із них згадала на початку цього допису), але й знайшли рішення, якими сьогодні ділилися.
 Наприклад, довелося долати стереотип: понад третина українців досі вважає, що психологічна допомога – це дорого. Тож окрема частина роботи – пояснювати, що послуги терапевтів і в держклініках, і в центрах життєстійкості, що відкриваються по всій країні, безплатні.
 Тим часом забезпечити анонімність допомагають гарячі лінії та окремі входи до кабінетів психологів.
Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?» не ставить за мету змусити всіх ходити до психолога. Мета – створити для всіх можливість підтримки. Доступної, близької, зрозумілої. Бо саме обізнаність і можливості роблять людей вільними, свідомими себе і світу, роблять стійкими.

Фото без опису


 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь